Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a původObrazek

V roce 1891 skupina německých obdivovatelů hrubých, neuhlazených psů vytvořila společnost Phylax, která dostala jméno podle řeckého slova phylaxis označujícího hlídání nebo střežení. Účelem této organizace bylo sjednotit rozmanitou sbírku ovčáckých psů německého původu upevnit jejich vzhled a povahu. Společnost Phylax ukončila svou činnost v roce 1894 a v uskutečňování jejích záměrů a představ pokračoval jediný Max Emil Friedrich von Stephanitz.
Ten si 3. dubna 1899 na přehlídce pasteveckých psů zakoupil psa Hektora. Pes byl čilý, silný, ostražitý a Stephanitzovi se zdál dokonalým ztělesněním ideálu pracovního a hlídacího psa, právě takového, jaký si pro tento druh činnosti představoval. Jeho původní jméno, Hector von Linkrshein, bylo změněno na Horald von Grafrath. Horand, který měl krátkou srst a byl zhruba 60 cm vysoký - podle dnešních standardů malý - byl prvním zaregistrovaným německým ovčákem. O dva týdny později založil, společně s Arthurem Meyerem, Klub chovatelů německých ovčáků, Verein für Deutsche Schäferhunde, největší chovatelský klub jednoho plemene na světě, známeho jako SV.
Horand se ukázal jako schopný krycí pes a vlastnosti, které si Stephanitz vysoce cenil, byly na první schůzi vyhlášeny jako žádoucí u psů a upevněny počátční pečlivou chovatelskou politikou příbuzenské plemenitby - liniovou plemenitbou.

Nejbližší příbuzní

Ke konci devatenáctého století existovalo v Belgii, Nizozemsku a severním Německu mnoho různých druhů pasteveckých a ochranářských psů. Zatímco však blízce příbuzní belgičtí a holandští ovčáci jsou stále hodnoceni velmi různoredě, němečtí ovčáci byli všichni posuzováni podle SV standardů ustanovených kapitánem von Stephanitz. V tomto století byl německý ovčák použit jako základní plemeno pro vytvoření dalších plemen:
Československý vlčák - vznikl křížením německého ovčáka a karpatského vlka jako ověření děditelnosti některých vlčích vlastností
Groenendael - belgický ovčák
Holandský ovčák - dlouhosrstý - méně běžný než belgický ovčák; další dvě varianty mají krátkou nebo drsnou srst
Malinois - belgický ovčák
Saarloosův vlčák - poprvé se objevil v Nizozemsku kolem roku 1920, vznikl křížením německého ovčáka s kanadským lesním vlkem
Shilohský ovčák - od roku 1980 ve Spojených státech výběrově šlechtěný z německých ovčáků
Tervueren - belgický ovčák - na konci 2. světové války téměř vyhynulý
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář